جاوااسکریپت چیست؟ - استودیو موج شکن

جاوااسکریپت چیست؟

موج شکن ::: جاواسکریپت یا Javascript یک زبان شی گراء است که عمدتا با زبان جاوا اشتباه گرفته می‌شود! با اینکه بین جاوا و جاوااسکریپت شباهت‌های زیادی وجود دارد اما جاوااسکریپت معادل جاوا نیست! با اینکه عمده کاربرد زبان جاوااسکریپت در طراحی سفحات وب می‌باشد اما این زبان می‌تواند مسائل فراتر از صفحات وب را نیز به کار رود.

در دنباله مباحثی که در بخش اچ تی ام ال و سی اس اس به آن اشاره داشتیم، اگر بگوییم نقش اچ تی ام ال در یک ساختمان همان تیرآهن‌ها و میله‌گردها و در واقع ساختار ساختمان است و همچنین نقش سی اس اس به عنوان ترکیب‌بندی و زیبایی‌بخشی به عناصر ساختمان مانند دیوارچینی، رنگ‌آمیزی، کاغذ دیواری، پارکت، کناف و… می‌باشد، نقش جاوااسکریپت دمیدن روح پویایی و تعامل به ساختمان است، برای مثال روشن شدن چراغ توسط یک کلید، یا نور مخفی، آیفون تصویری، سیستم صوتی و…

در یک تعریف تکنیکی از طریق زبان جاوااسکریپت می‌توان به عناصر و اشیای تعریف شده توسط اچ تی ام ال دسترسی داشته و نسبت به اعمال تغییرات بر روی آن‌ها اقدام نمود. از جمله کاربردهای جاوااسکریپت در مواجهه با کاربر نهایی می‌توان به پویانمایی‌های صفحه، اسلایدرهای متحرک، اعلان معتبر بودن یا عدم اعتبار ورودی فرم‌ها و… اشاره داشت.